Lergodskeramik Pop-Up Shop

När: 12 december kl. 11:30-13:30

Den perfekta gåvan till jul

Välkommen säger vi till Åsa Olofsson, en lokal krukmakarmästare som fredagen den 12 december har en Pop-Up Shop hos oss. Åsa säljer flera vackra ting i lobbyn mellan 11.30-13.30. Keramiken har ett lekfullt och fint uttryck av djur och natur, perfekt på en stor härlig tekopp eller fruktfat. Varför inte unna dig själv eller någon du tycker om en vacker julklapp?

Koppar (02)

Pop-up shop 12 december

Koppar, fat och konst

Åsa Olofssons lergodskeramik har ofta djur, natur och finurliga figurer som motiv. För Åsa är dekoren är lika viktig som funktionen i bruksföremålen. Hon har ett helt eget uttryckssätt som gör att man använder hennes keramik med glädje!

Vi har alltid några av hennes verk i presentshopen och den här dagen tar hon med sig en stor variation av koppar, ljusstakar och andra populära verk.

Fredagen den 12 december finns Åsa på plats i lobbyn för att visa och prata keramik med er i samband med Fredagslunchen som serveras 11:30 – 13:30. Pris 145 kr.
Mer om Åsa Olofsson

På buffén finns utöver varmrätten, soppa, hembakat bröd, sallad och kaffe.

Dessert och passande dryck till maten finns alltid som tillval.

Pris 145 kr inklusive moms.
Barn som ännu inte fyllt 13 år betalar halva priset.

Erbjudandet gäller fredagar under 2025.
Vi reserverar oss för eventuella prisändringar, ändringar i menyn och slutförsäljning. Kan inte kombineras med andra erbjudanden.

När: 12 december kl. 11:30-13:30

Fler evenemang