Tema vatten i hållbarhetskalendern
14 april 2026
Miljö, Nyheter
Runö Möten & Events Hållbarhetskalender
Varje dag utför vi arbete som påverkar framtiden. Med en hållbarhetskalender ger vi extra fokus till utvalda delar av arbetet under årets alla månader. I april fokuserar vi på vatten.
hållbarhetskalendern
Vi är kranmärkta!
Kranmärkt är en nationell hållbarhetsmärkning för verksamheter som väljer kranvatten istället för förpackat vatten.

miljö & hållbarhet
Mindre slöseri med rätt utrusning
På Runö Möten & Events är alla duschar och tvättfat i hotellrummen försedda med vattenbesparande utrustning.

miljö & hållbarhet
Bakerier som håller rent
Tack vare de mikroorganismer som tar hand om fettet från köket spar vi det vatten som i de flesta restauranger krävs för att hålla fettet borta från ledningarna.
miljö & hållbarhet
Här filtreras vattnet direkt i restaurangen
” Allt vatten vi serverar i restaurangen tappas och filtreras av vår egen personal, direkt i på plats. Det betyder förstås att vi slipper ett antal transporter hit varje vecka, för att inte tala om allt förpackningsmaterial som inte förbrukas. Även pet-flaskorna till resan och picknicken tappas direkt i restaurangen. ”
– Peter Brunstorp, Restaurangchef, Runö Möten & Events






